Projekt Śląskiego Centrum Edukacji Sportowej
SPORT, FAIR PLAY, EDUKACJA, INTEGRACJA
Projekt realizowany jest w ramach autorskiego programu promocyjno-edukacyjnego EUROMłodych na Śląskim. Realizuje on pełny program edukacji sportowej prowadzony na trzech płaszczyznach: sport, edukacji i integracja. Ich naturalnym spoiwem jest uniwersalna zasada współżycia społecznego – fair play. Koordynatorem projektu jest Pan Bartosz Wasilewski, a uczestnikami spotkań była młodzież:
– Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Sławkowie
– Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla dzieci słabo wiedzących i niewidzących w Dąbrowie Górniczej
– Dom Dziecka ?Stanica?
– Dom Dziecka ?Zakątek?
UCZNIOWSKA SPARTAKIADA
Realizacje projektu rozpoczęliśmy 19 września 2009r. na Stadionie Śląskim-Narodowym w Chorzowie dwudniową sportową imprezą integracyjna.
Mogliśmy nie tylko zmierzyć się w rywalizacji sportowej, ale również sprawdzić pod okiem wykwalifikowanego ratownika medycznego swoje umiejętności z zakresu pierwszej pomocy. Gośćmi imprezy byli przedstawiciele Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, którzy poprowadzili szkolenie na temat bezpieczeństwa na imprezach masowych. Policjanci przyprowadzili ze sobą również maskotkę śląskiej policji, czyli psa Sznupka.
Spróbowaliśmy sił w wieloboju sprawdzającym nie tylko tężyznę fizyczną, ale również wiedzę ? konkurencje takich jak: rzutki na mapie, slalom językowy czy matematyczna koszykówka.
Drugiego dnia imprezy odbył się również turniej piłki siatkowej. Zajęliśmy w nim I miejsce. Pamiętaliśmy nie tylko o ciele, ale również o duszy, zorganizowaliśmy konkurs piosenki przedobiadowej.
Wolontariusze ? uczniowie naszej szkoły – czuwali zarówno nad uczestnikami jak i przebiegiem imprezy, a także zadbali o sprawną organizację zajęć.
MIĘDZYNARODOWY KIBIC
Międzynarodowy kibic to kolejny element projektu. Wspólne uczestniczyliśmy w meczach turnieju Mistrzostw Europy w Siatkówce Kobiet 2009 w hali katowickiego Spodka. Dopingowaliśmy wylosowane drużyny reprezentacji uczestniczących w ME w fazie I grupowej. Przygotowaliśmy również niezbędne wyposażenie kibica danego państwa, a więc flagi, transparenty, itp. Daliśmy z siebie wszystko by zmobilizować drużyny do walki.
WARSZTATY SPORTOWE
Zostaliśmy podzieleni na podgrupy, a każda z nich uczestniczyła na przemian w zajęciach na sali gimnastycznej oraz na basenie.
Podczas zajęć na sali zadbaliśmy nie tylko o zdrowie ciała, ale także poznaliśmy całkiem dla nas nowe dyscypliny sportowe, w których udział biorą osoby niedowidzące lub niewidome. GOALBALL to dyscyplina sportowa dla osób niepełnosprawnych. Grę prowadził Pan Waldemar Rost byłego Mistrza Polski w tej konkurencji . Nasz oczy były pozaklejane plastrami, zasłonięte chustami dzięki temu mogli w pełni uczestniczyć w grze.
Zasady gry: drużyna składa się z trzech zawodników, grających z zasłoniętymi oczami, broniących bramki o wysokości 1,3 metra zajmującej całą szerokość boiska. Obrona bramki odbywa się całym ciałem. Boisko do goalballa ma trzy strefy: bramkową, rzutu i strefę środkową. Piłka musi być toczona. Musi dotknąć podczas rzutu strefy rzutu zarówno drużyny rzucającej, jak i broniącej. Po pierwszym kontakcie piłki z zawodnikiem drużyny broniącej, drużyna ta ma 10 sekund na odrzucenie piłki. Jeden zawodnik może tylko dwa razy pod rząd rzucić piłkę. Za przewinienia drużyna może otrzymać rzut karny. Gra trwa 2 razy po 10 min. Piłka zawiera dzwoneczki i waży 1,25kg. Mecze rozgrywane są w absolutnej ciszy. Dla wyrównania szans zawodników niewidomych i słabowidzących, podczas meczu goalballa gracze mają zaklejone specjalnymi plastrami oczy oraz dodatkowo noszą nieprzeźroczyste gogle. Wszystkie linie na boisku są wyklejone plastrem, pod którym znajduje się sznurek w celu ułatwienia poruszania się i orientacji na nim, gdyż zawodnicy jedną ręką niemal cały czas dotykają podłoża.
Nowe doświadczenie pozwoliło nam na odkrycie innego wymiaru orientacji i sposobów poruszania, a także uświadomiło trudności jakie muszę pokonać osoby niepełnosprawne na co dzień.
Zajęcia na basenie zapoznały nas z podstawami pływania i zasadami bezpieczeństwa.
„chwila relaksu z koordynatorem projektu Panem Bartoszem Wasilewskim”
Nasi wolontariusze także aktywnie uczestniczyli w warsztatach przez co nie tylko wspomagali uczestników ale także mogli sprawdzić swoje umiejętności sportowe.
Każde spotkanie odbywało się pod czujnym okiem instruktorów i ratowników medycznych.
WARSZTATY GRAFICZNE
?Wirtualny stadion ? EUROMŁODYCH NA ŚLĄSKIM? to kolejne zadanie z którym się zmierzyliśmy. Wspólnymi siłami stworzyliśmy stronę www, która stała się wirtualnym pomostem komunikacyjnym pomiędzy uczestnikami projektu. http://www.euromlodych2012.eu to efekt naszej pracy z Panem Mariuszem Bąkiem. Zapraszamy do odwiedzenia naszej strony.
TRENING JUJITSU
Spokój ciała i duszy z zakresu metod samoobrony ? to hasło przewodnie szkolenia. Podczas zajęć prowadzonych przez instruktorów z Komendy Wojewódzkiej policji dowiedzieliśmy się jakie są zasady postępowania w sytuacjach zagrożenia własnej osoby oraz jak można zapanować nad własnymi emocjami.
Szkolenie zostało przeprowadzone przez Pana Piotra Kamrowskiego (uczestnika Olimpiady w Barcelonie w roku 1992 i Atlancie w roku 1996 w judo).
DRZWI DO EDUKACJI OTWARTE DLA WSZYSTKICH
Praktyczna lekcja pokazowa z zakresu nauk ścisłych przeprowadzona była na Politechnice śląskiej na wydziale Automatyki, elektroniki i informatyki w Gliwicach. W czasie spotkania mieliśmy możliwość sprawdzenia swoich czasów reakcji (refleksu), siły nacisku mięśni ręki, sygnału EKG oraz pulsu. Osiągnięcia techniki prezentowali nam dr inż. W. Więcławek i dr inż. P. Zarychta.
SPORTOWE MIKOŁAJKI
To zwieńczenie całego projektu. Dwudniowa impreza odbyła się na terenie Aqa parku Nemo w Dąbrowie Górniczej (dzień pierwszy) oraz w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Sławkowie(dzień drugi). Podczas tych zajęć podzieleni zostaliśmy na grupy ? po jednej osobie z placówki uczestniczącej w projekcie. W tym towarzystwie rywalizowaliśmy między sobą podczas poszczególnych konkurencji. Tematyką było połączenie wiedzy zdobytej podczas poszczególnych spotkań oraz umiejętności sportowych na lądzie i wodzie. Quiz, kalambury, mikołajkowy tor przeszkód, zawody pływackie to konkurencje z którymi musieliśmy się zmierzyć.
Sznupek poznał nowych znajomych:
– Ola Biel
Klasyfikacja wyłoniła „Wspaniałą dwunastkę” z pośród wszystkich uczestników projektu.
Zwycięzcy jadą na Puchar Świata w Zakopanym.
ZWYCIĘZCY PROJEKTU:
Pilawska Milena Husarz Elżbieta Nowak Klaudia Hawrylczak Dominika
Gratulujemy i do zobaczenia w Zakopanym.
Z naszej szkoły w projekcie uczestniczyli:
1. Skubis Kamil
2. Janowski Damian
3. Marzec Paweł
4. Leszczyński Marcin
5. Sołtysek Mateusz
6. Bruś Krzysztof
7. Pilawska Milena
8. Husarz Elżbieta
9. Nowak Klaudia
10. Cebo Kamila
11. Hawrylczak Dominika
12. Starczynowska Patrycja
13. Wrześniak Paulina
W działaniach projektu towarzyszyli nam wolontariusze, którym bardzo dziękujemy za pomoc:
1. Szygulska Katarzyna
2. Goraj Katarzyna
3. Stypa Martyna
4. Galec Anna
5. Wójcik Nicol