Życiorys Jana Pawła II
Ród Wojtyłów
Ród Wojtyłów, z którego wywodzi się Karol z Wadowic sięga swoimi korzeniami genealogicznymi końca XVIII wieku. Od Macieja Wojtyły urodzonego w 1765 roku we wsi Czaniec nad Sołą koło Kęt bierze swój początek linia rodzinna. Karol był jednym z trójki dzieci Wojtyłów: Edmund ur. 28.VIII.1906 studiował na uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie 28 maja 1930 roku otrzymał tytuł Doktora Wszech Nauk Lekarskich. Pracował w szpitalu w Bielsko-Białej. Zmarł na skutek epidemii szkarlatyny od podopiecznych chorych. Siostra zmarła w wieku niemowlęcym, o której nie ma bliższych informacji. Ojciec Karola był urzędnikiem administracji wojskowej w randze porucznika. Matka ukończyła Szkołę Sióstr Miłości Bożej. Po śmierci matki prowadził skromne życie.
Dzieciństwo i młodość
Karol Józef Wojtyła przyszedł na świat 18 maja 1920 roku w Wadowicach, przy akompaniamencie dźwięków nabożeństwa majowego, dobiegających z pobliskiej świątyni. Jego rodzina żyła skromnie. Utrzymywała się z jedynej pensji ojca-Karola- urzędnika w Powiatowej Komendzie Ubezpieczeń. Mały Lolek, bo tak go nazywano, był pojętnym i wysportowanym chłopcem, lubił piłkę nożną i narty, a nade wszystko stawiał wycieczki krajoznawcze bliższe i dalsze. Po ukończeniu Szkoły Podstawowej w 1931roku zaczął uczęszczać do Państwowego Gimnazjum Męskiego w Wadowicach. Od pierwszej klasy dostawał świadectwa z wynikami bardzo dobrymi. Karol był gorąco wierzącym młodzieńcem. Brał czynny udział we wszystkich praktykach kościelnych, służył księdzu Kazimierzowi Figlewiczowi, księdzu kanonikowi, Edwardowi Zacherowi. Był wieloletnim prezesem Sodalicji Mariańskiej uczniów gimnazjalnych. Brał udział w obozach przysposobienia obronnego, a wraz z księdzem Zacherem współreżyserował ?Nie Boską komedię? Z. Krasińskiego i grał rolę Hrabiego Henryka.
Matura
Dnia 14 maja 1938 roku Karol Wojtyła zdał egzamin dojrzałości a Komisja Egzaminacyjna pod przewodnictwem Jana Królikiewicza wpisała mu na świadectwie bardzo dobre oceny. W imieniu maturzystów przemawiał Karol i gorąco podziękował wychowawcom za wysiłek jaki włożyli by ich charaktery ukształtować prawidłowo oraz wskazać drogę do wiedzy i życia.
Czas II wojny światowej
Dnia 1 września 1939 roku wybuchła II wojna światowa. W tym czasie Karol służył do mszy księdzu Metropolicie Stefanowi Sapiesze. Swój czas dzielił między pracę, studia i aktorstwo, najwięcej jednak czasu poświęcał modlitwie. Karol wraz z ojcem wybrali się na tułaczkę wojenną odbyli pieszą wyprawę od Krakowa aż pod San. Po paru dniach wrócili do Krakowa i zaczęli rozglądać się za pracą. Od marca 1940 roku Karol pracował jako goniec sklepowy, a 11.X.1940-1944 w fabryce sody Solvay w Krakowie, najpierw w kamieniołomach na Zakrzówku, a później w halach fabrycznych.
Studia
Karol Wojtyła wybrał polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie szybko ujawniły się jego literackie zamiłowania i zdolności, tworzył własną poezję. 18 lutego 1941r. po długiej chorobie zmarła najbliższa osoba Karola-ojciec. W 1943 r. przyszły Papież rozpoczął studia na Wydziale Teologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, a także wstąpił do tajnego Metropolitarnego Seminarium Duchownego w Krakowie.
Kapłaństwo
Trzy lata później, 1 listopada 1946 kardynał Adam Sapieha wyświęcił Wojtyłę na księdza, który następnego dnia odprawił swoją pierwszą Mszę Świętą w krypcie Świętego Leonarda na Wawelu. Turystyczny duszpasterz Po ukończeniu dalszych studiów w Rzymie Wojdyła wrócił do kraju, gdzie rozpoczął służbę w parafiach, a przy okazji poświęcił się wycieczkom z młodzieżą. Przemierzał Bieszczady, Tatry, Pieniny, obcował z przyrodą, kochał ją i starał się ją zrozumieć. Ten młody ksiądz stał się pionierem duszpasterstwa turystycznego. 30 grudnia 1963r. Karol Wojtyła został mianowany arcybiskupem metropolitą krakowskim, a w roku 1969 mając 47 lat, otrzymał tytuł kardynała. Od tego momentu rozpoczęły się jago dalsze podróże po świecie.
Konklawe
14 października 1978 roku rozpoczęło się konklawe majce na celu wyłonić nowego Papieża. 16 października o godzinie 18.00 kardynał Pericle Felici ogłosił oficjalny wynik wyborów. Mówił: ?Habemus Papam!(…)- Mamy Papieża!(…) Carolum Sanctae Romanae Cardinalem Wojtyła- był pierwszym Polakiem wybranym na biskupa Rzymu. Nowy Następca Piotra pochodził z dalekiej socjalistycznej Polski, a to musiało zwrócić i zmienić ówczesną Europę.
Zamach papieski
W maju 1981 roku, na placu Św. Piotra turecki zamachowiec Ali Agca postrzelił Papieża, który jednak cudem przeżył. Za swe ocalenie Jan Paweł II dziękuje Matce Bożej i w Jej ręce składa swe życie, oraz losy całego świata. Do dzisiejszego dnia nie jest pewne kto stał za tym zamachem.
Pielgrzymki Papieża
Polski Papież bardzo wiele podróżował, zagraniczne pielgrzymki stanowiły ważny element jego pontyfikatu. Nie było kontynentu, na którym ludność nie usłyszałaby Jana Pawła II. Prócz Europy najczęstsze wizyty odbywały się w Ameryce Łacińskiej, gdzie mieszkają ogromne rzesze katolików. Ale nie tylko kraje katolickie były odwiedzane przez Jana Pawła II. Pielgrzymki dotyczą także terenów misyjnych czy ośrodków islamskich. W roku 2000 (Rok Święty- Jubileusz) Jan Paweł II był nawet w Ziemi Świętej- ojczyźnie Jezusa Chrystusa. Wielkim pragnieniem Głowy Świętej było bowiem pojednanie trzech wielkich religii: chrześcijaństwa, judaizmu i islamu. Mówiąc o pielgrzymkach papieskich nie można nie wymienić wizyt w Polsce. Pierwsze odwiedziny ojczyzny miały miejsce w dniach 2-10 czerwca 1979 roku. Wtedy to padły znamienne słowa: ?Niech stąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi.? Kolejne pielgrzymki to lata 1983, 1987, 1991, 1995, 1997, 1999, 2002.
Młodzieńczy duch Papieża
Szczególną uwagą i miłością Jan Paweł II obdarza dzieci i młodzież, która nie długo będzie decydować o losach ludzkości. Chętnie spotyka się z młodymi na całym świecie. W Polsce słynne są rozmowy Karola Wojtyły z młodzieżą poprzez krakowskie ?okno papieskie?.
Ekumenizm
Jan Paweł II wygłosił wiele przemówień i napisał dużą ilość listów na temat stosunku chrześcijan do społeczności żydowskiej. Skupił się nie tylko na tragedii holokaustu, ale również na aspektach teologicznych w relacjach między chrześcijaństwem a Narodem Wybranym rozwijając i wprowadzając w praktyką myśl zaistniałą w dokumencie soborowym Nostra Aetate.
Na koniec
Papież zmarł 2 kwietnia 2005 roku o godzinie 21.37
w Wigilię Niedzieli Miłosierdzia Bożego-święta, które sam ustanowił.