14 marca 2014
Święto liczby PI
W dniu 14 marca 2014r. z okazji Święta Liczby Pi uczniowie z klasy pierwszej i drugiej liceum uczestniczyli w Festiwalu Nauk Ścisłych i Przyrodniczych zorganizowanym na terenie Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Obchody tego święta rozpoczęliśmy od obejrzenia niezwykle ciekawych i efektownych pokazów dot. budowy i własności materii z wykorzystaniem ciekłego azotu, przygotowanych przez Pracownię Dydaktyki Fizyki.
Następnie zwiedziliśmy Zakłady Chemii Ogólnej, Chemii Polimerów, Chemii Organicznej i Chemii Analitycznej. Mieliśmy niepowtarzalną okazję zobaczyć polimery z pamięcią kształtu czyli materiały ?inteligentne? ? kopolimery, zdolne do zmiany kształtu pod wpływem bodźca zewnętrznego, oraz polimery wykazujące fluorescencję wykorzystywane w optoelektronice. Zobaczyliśmy ekstrakcję ciecz-ciecz i ciecz-ciało stałe przeprowadzoną w aparacie Soxhleta, destylację frakcyjną, krystalizację czy samozapłon gliceryny. W trakcie zajęć warsztatowych zobaczyliśmy pokaz ciekawych doświadczeń chemicznych związanych ze zmianami barw roztworów, strącaniem osadów, barwieniem płomienia czy wykorzystywanych w tworzeniu efektów specjalnych w filmach jak np. otrzymywanie sztucznej krwi. Wszystkie pokazy opatrzone zostały dokładnym komentarzem wygłoszonym przez wykładowców uniwersyteckich w formie krótkiego i ciekawego wykładu. Obejrzeliśmy pokaz przygotowany przez studentów Koła Naukowego Chemików ?Aqua Regia?, podczas którego zobaczyliśmy alchemiczną mgłę, nagłe zmiany barw, chemiczny ogródek i efektowne samozapłony.
Uczniowie wysłuchali również dwóch wykładów ?Krótka opowieść o odmiennych stanach materii oraz jak zobaczyć to, czego nie widać – laboratorium CERN? oraz ?Jądro atomowe – mała rzecz w wielkich zastosowaniach?.