30 marca 2014
Polsko-niemiecka wymiana młodzieży
Prawa człowieka wczoraj ? prawa człowieka dzisiaj. Ruch oporu i odwaga cywilna.
Pod takim tytułem w malowniczej scenerii zamku w Bad Liebenzell odbyło się kolejne spotkanie młodych Polaków i Niemców w ramach od lat wspólnie organizowanej przez Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu oraz Międzynarodowe Forum Burg Liebenzell w Bad Liebenzell wymiany młodzieży.
Uczestnikami projektu byli uczniowie i uczennice szkół ponadgimnazjalnych Badenii Wirtembergii oraz z Kęt i Sławkowa.
Tematem przewodnim spotkania w Bad Liebenzell były współczesne formy sprzeciwu obywateli w demokratycznym społeczeństwie. Uczestnicy podjęli wspólnie próbę odpowiedzenia sobie na pytania: Czym jest obecnie odwaga cywilna? Co jest potrzebne, by wykazać się odwagą cywilną? Udzielane odpowiedzi świadczyły nie tylko o wielkiej dojrzałości obywatelskiej młodych uczestników, ale także o głębokiej analizie aktualnych wydarzeń na świecie. Wśród niepokojących młodzież zjawisk pojawiły się m.in.: przemoc, rasizm, uprzedzenia ze względu na płeć i orientację seksualną oraz dyskryminacja na tle religijnym. Uczestnicy trafnie zauważyli, że odwagą cywilną jest aktywne przeciwdziałanie, nie przymykanie oczu na zło wokół nas, a potrzebne do takiego działania cechy to m.in. odwaga, zaangażowanie, pewność siebie.
Ważnym elementem spotkań polsko-niemieckiej młodzieży na zamku w Bad Liebenzell są warsztaty medialne, które dają uczestnikom możliwość kreatywnego przedstawienia ich stosunku do niepokojących zjawisk w codziennym życiu. Tym razem uczestnicy pracowali w czterech grupach polsko-niemieckich. Pomocą w realizacji projektu służył im Dejan Simonowic, pedagog medialny, dzięki któremu nabyli odpowiednich umiejętności technicznych by stworzyć swoje małe, zaangażowane społecznie, dzieła oraz tłumaczka, Anna Lachendro, wspierająca ich pomocą językową w każdej sytuacji. Z wielkim zaangażowaniem młodzi ludzie wcielili się w role dziennikarzy, reżyserów, scenografów, kamerzystów oraz aktorów i animatorów filmów rysunkowych, ucząc się przy tym pracy w teamie, poznając tajniki kręcenia filmów, montażu, udźwiękowienia, wykazując kreatywnością i pokonując własne słabości.
Na pokazie końcowym wszyscy uczestnicy seminarium obejrzeli efekty swojej pracy: film animowany, plakat, krótki film dokumentalny oraz wysłuchali audycji radiowej. W każdej z tych form pokazali nie tylko skutki przemocy fizycznej, seksizmu czy rasizmu, ale również akty odwagi cywilnej osób, które potrafiły przeciwstawić się uprzedzeniom i dyskryminacji i udzieliły pomocy potrzebującym.
Zwieńczeniem doświadczeń ze współczesnymi technikami medialnymi była wizyta w Centrum Sztuki i Nowoczesnych Mediów w Karlsruhe, gdzie uczestnicy mogli obejrzeć zarówno najstarszy niemiecki komputer, wyprodukowany w 1958 roku ZUSE 22, jak również najnowsze technologie tworzenia hologramów czy przekazywania sygnałów za pomocą np. roślin. Największym zainteresowaniem cieszyły się jednak gry komputerowe oraz aplikacje na iPad.
Poza wspólną pracą nad projektem ważnym elementem spotkania jest integracja grupy, lepsze poznanie partnerów, ich otoczenia i życia codziennego. Dlatego w programie seminarium znalazło się miejsce na wspólną zabawę, pobyt na basenach termalnych w uzdrowisku Bad Liebenzell, czy wieczorny aerobic. Nie zabrakło również gier integracyjnych i animacji językowej.
W opinii uczestników zarówno atmosfera w grupie jak i polsko-niemiecka współpraca podczas wspólnego opracowywania wybranych zagadnień były bardzo dobre. Uczestnikom podobało się zakwaterowanie na zamku, chwalili dobrą organizację seminarium, smaczne jedzenie oraz możliwość poznania najbliższej okolicy.
Wyjazd do Bad Liebenzell był dla mnie bardzo wartościowy, ponieważ poznałam dużo ciekawych ludzi, spróbowałam niemieckiej kuchni oraz nauczyłam nowych słówek. (Patrycja Białczyk)
W trakcie naszej wizyty na zamku w Bad Liebenzell poznaliśmy wielu wspaniałych ludzi, dzięki którym mogliśmy spędzić kilka dni we wspaniałej atmosferze, ucząc się, bawiąc i pracując. Uczestnicy z Polski i Niemiec, pomimo bariery językowej – której skutki niejednokrotnie rozśmieszały nas do łez ? świetnie czuli się w swoim towarzystwie, zarówno w czasie wolnym, jak i podczas pracy przy projektach. Prace naszego autorstwa pozwoliły nam wykazać się kreatywnością i przekazać swoją opinię na temat odwagi cywilnej w ciekawy i niekonwencjonalny sposób. Cieszę się, że mogłam wziąć udział w tym projekcie. Było to dla mnie doświadczenie, którego nigdy nie zapomnę. (Karolina Tytko)
Pobyt w Bad Liebenzell uświadomił mi, jak wiele może dać znajomość języków obcych.
Poznałam tu wielu ciekawych Niemców, którzy obalili wszystkie stereotypy na temat ich narodu i kraju. (Jagoda Kazimierska)
Projekt w Bad Liebenzell pozwolił mi poznać nowe punkty widzenia w kwestii odwagi cywilnej, poznać kulturę niemiecką, zobaczyć kawałek tego kraju i sprawdzić swoje umiejętności językowe. (Anna Żydek)
Podczas październikowego spotkania w Oświęcimiu uczestnicy seminarium zajmą się tematyką ruchu oporu i odwagi cywilnej z perspektywy historycznej, głównie w okresie II wojny światowej. W trakcie tygodniowego pobytu w MDSM będą mieli możliwość zapoznania się z aktami odwagi cywilnej więźniów obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau oraz ze strukturą ruchu oporu w okupowanej Polsce.
Seminarium, dzięki finansowemu wsparciu Bundesvereinigung kulturelle Jugendbildung i Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży przeprowadziły Gertrud Gandenberger (IFBL) i Olga Onyszkiewicz (MDSM) .
Opr. i zdjęcia: Olga Onyszkiewicz