26 marca 2010
?By czas nie zaćmił i niepamięć?
Słowa Jana Długosza najtrafniej określają cel wystawy , którą mogliśmy obejrzeć w piątkowy wieczór 26 marca 2010 r. Był to wieczór szczególny pod wieloma względami. Mieliśmy okazję uczestniczyć w nietypowej lekcji historii i wrażliwości na ludzkie cierpienie. Uroczystość poświęcona była pamięci ofiar Holocaustu. W tematykę spotkania wprowadziła przybyłych gości dr Jolanta Wadas, która przedstawiła sytuację ludności żydowskiej w okresie II wojny światowej.
W dalszej części spotkania mogliśmy wysłuchać koncertu muzyki żydowskiej w wykonaniu zespołu Trio Brillante oraz recytacji utworów przygotowanych na tę okazję przez uczniów naszej szkoły: Elżbietę Husarz i Daniela Kaznodzieja usłyszeliśmy w utworze ?Jeszcze? W.Szymborskiej, Kamilę Cebo w wierszu ?Elegia miasteczek żydowskich? i Barbarę Nowak w interpretacji tekstu ?Koniec i początek? W.Szymborskiej.
Po chwilach refleksji nadszedł czas na obejrzenie wystawy, której temat przybliżył mgr Tadeusz Pawłowski, nauczyciel historii. Mogliśmy zobaczyć wstrząsające zdjęcia ukazujące codzienne życie ludzi w getcie, cierpienie z powodu rozłąki z bliskimi , egzystencję w obozach zagłady, strach i brak nadziei. Trudno było wyobrazić sobie, że to przecież ?ludzie ludziom zgotowali taki los?.
Nie ulega wątpliwości, że ta lekcja historii pokazała, iż bez względu na wyznawaną religię, kolor skóry i różnice kulturowe, największą wartością jest ludzkie życie. Wśród Polaków wielu było takich, którzy na pierwszym miejscu stawiali życie drugiego człowieka. Na zdjęciach mogliśmy zobaczyć cichych bohaterów tamtych czasów, którzy narażając życie swoje i bliskich ratowali rodziny żydowskie. Godne naśladowania postawy ludzi najtrafniej oddaje cytat: ?Nadzieja przychodzi do człowieka wraz z drugim człowiekiem?.
Wystawę wzbogaciły także zdjęcia cmentarza żydowskiego, które wykonali uczniowie naszej szkoły oraz fotografie pochodzące ze zbiorów sławkowskiego muzeum. Ponadto można było przeczytać o historii sławkowskich Żydów, materiał na ten temat zebrały uczennice klasy trzeciej gimnazjum.
Na zakończenie uroczystości odbyła się projekcja dwóch krótkich filmów dokumentalnych pochodzących ze zbiorów Instytutu Pamięci Narodowej- ?Łyżeczka życia?, ?Życie za życie?. Poruszająca była historia Żydówki ukrytej przez matkę w drewnianej skrzyni i wywiezionej z getta. W ten sposób matka ocaliła życie swemu dziecku. Równie wzruszające były historie Polaków, którzy zginęli ratując ludność żydowską.