6 marca 2009
Zanim nadeszła Zagłada…
Dnia 6 marca 2009 r. w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Sławkowie, odbyło się otwarcie wystawy pt. ?Zanim nadeszła Zagłada? Położenie ludności żydowskiej Zagłębia Dąbrowskiego w okresie okupacji?. Ekspozycja jest wynikiem współpracy Instytutu Pamięci Narodowej, Instytutu Yad Vashem, Żydowskiego Instytutu Historycznego i Muzeum w Sosnowcu.
Prezentuje ona historię społeczności żydowskiej Będzina, Sosnowca, Dąbrowy Górniczej, Zawiercia i innych miast zagłębiowskich w okresie okupacji hitlerowskiej od pierwszych restrykcji we wrześniu 1939 roku po likwidację gett w Będzinie, Sosnowcu i Zawierciu i wymordowanie ich mieszkańców.
Scenariusz wystawy przygotowali: dr Aleksandra Namysło we współpracy z Moniką Bartlik-Dźwierzyńską, Andrzejem Sznajderem, Janem Jagielskim i Witoldem Mędykowskim.
Na uroczyste otwarcie wystawy przybyły władze miasta, przedstawiciele placówek oświatowych, TMS-u oraz młodzież z Zespołu Szkół.
Pani Monika Bartlik-Dżwierzyńska przybliżyła nam w skrócie sytuację ludności żydowskiej mieszkającej na terenie wschodniego-górnego Śląska, gdzie było ich liczne skupisko – około 1 000 osób.
Z zaciekawieniem słuchaliśmy opowiadania o strasznych, ale prawdziwych realiach życia codziennego ludności żydowskiej. Na koniec obejrzeliśmy poruszający film nakręcony prawdopodobnie w 1941 roku, który przedstawiał codzienność Żydów, ich pracę, obowiązki. Bohaterami tego filmu były osoby, które w większości zostały zamordowane.
Po filmie mieliśmy okazję posłuchać opowieści Pani Burmistrz, która mówiła o pomocy udzielanej przez Polaków dla Żydów, pomimo faktu, że za pomoc taką groziła kara śmierci. Głos w tej sprawie zabrał też nauczyciel historii Pan Tadeusz Pawłowski. To wszystko pozwoliło nam zrozumieć cierpienie i trud życia codziennego jaki stawał przed ludnością żydowską.
Na wystawie pokazane zostały nieznane dotąd zdjęcia i dokumenty pochodzące ze zbiorów instytucji tworzących ekspozycję, a także Archiwum Państwowego w Katowicach i osób prywatnych. Wystawie z pewnością warto poświęcić chwilę uwagi. Jesteśmy wdzięczni, że przez jakiś czas może być prezentowana w naszej szkole.