16 lutego 2009
Czas na podsumowanie…
Zajęci codziennymi obowiązkami nie zawsze pamiętamy, że czas niepostrzeżenie, ale tez nieubłaganie ucieka. Niedawno był początek, a już połowa roku szkolnego za nami. Czas więc na podsumowania, te indywidualne i te wspólne. W Zespole Szkół taką okazją jest apel podsumowujący półroczną pracę. Było więc o czym mówić, bo wszystkie obszary życia szkolnego podlegają dynamicznym zmianom.
I. Wzbogacona została baza szkoły, uczniowie odnieśli wiele sukcesów w nauce, a także w dalszym ciągu przejawiają bardzo aktywną postawę w pracach samorządu szkolnego.
Ujmując rzecz najbardziej lapidarnie, określić można najważniejsze zmiany ( osiągnięcia): *mała sala gimnastyczna została wyposażona w lustra, zakupiono sprzęt do ćwiczeń fitness: stepy, maty, obciążniki,
*wykonano i wyposażono dwa nowe pomieszczenia na hali sportowej. Zwiększy to komfort korzystania z tego obiektu,
*zakupiono sprzęt sportowy,
*zakupiono telewizor wraz z anteną satelitarną, przeznaczony do korzystania z programów edukacyjnych,
* wzbogacono księgozbiór biblioteki szkolnej,
* zakupiono sprzęt umożliwiający korzystanie z bezprzewodowej sieci internetowej na terenie całej szkoły,
* realizowany jest projekt Comeniusa Internetowe Radio dla Nastolatków ? pozyskane fundusze z Unii Europejskiej w kwocie 24 tys euro, są przeznaczone głównie na wyjazdy uczniów i nauczycieli do krajów partnerskich tzn. Włoch, Finlandii, Węgier,
* pozyskano program do nauki języków obcych na niebagatelna kwotę 20 tys. zł,
*pozyskano również filmotekę szkolną zawierającą ponad 50 pozycji polskiej klasyki filmowej,
*dzięki współpracy z Komisją ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych pozyskiwane są fundusze na organizowanie dla uczniów nieodpłatnego kursu tańca towarzyskiego oraz zajęć rękodzieła artystycznego.
II. Pora już wspomnieć o licznych sukcesach uczniów. Najbardziej cieszy ten, że wzrosła liczba uczniów ze średnią powyżej 5,0, a także tych, których średnia przekracza 4,75.
Miłym akcentem tego uroczystego apelu było wręczenie młodzieży liceum i gimnazjum stypendiów za wyniki w nauce. Część wspomnianych stypendiów jest fundowana przez Burmistrzów naszego miasta: panią Małgorzatę Reczko oraz pana Zbigniewa Tarmasa. Stypendia z tego funduszu za najwyższe średnie w szkole otrzymały uczennice liceum: Monika Malara i Edyta Poseł oraz uczennice gimnazjum: Barbara Nowak i Magdalena Uzar. Ponadto wręczone zostały także stypendia motywacyjne za wysokie osiągnięcia w nauce. Otrzymali je: Maria Bąk, Jagoda Frydrych, Patrycja Furgalska, Kamila Haber, Aleksandra Husarz, Martyna Maleta, Anna Malinowska, Patrycja Piętka, Bartosz Praski, Laura Straś, Kamila Żak ? uczniowie gimnazjum oraz Katarzyna Goraj, Mateusz Ostalak , Marzena Pięta, Anna Potok, Agata Raczyńska ? uczniowie liceum. Uroczystego wręczenia dokonała pani Burmistrz Małgorzata Reczko wraz z dyrektorem Zespołu Szkół panią Danutą Janik. Składamy serdeczne podziękowania Burmistrzom naszego miasta za wspieranie uzdolnionej młodzieży naszej szkoły, poprzez stałe wzbogacanie funduszu stypendialnego.
Nagrodzonym uczniom gratulujemy osiągnięć w nauce i życzymy dalszych sukcesów.
Powiększa się grupa rekordzistów w zakresie frekwencji. W gimnazjum kilkanaście osób wykazało się stuprocentową frekwencją. Chyba warto ich przedstawić, bo to wysiłek i samozaparcie godne sportowca. Są to: Klaudia Galot, Dominika Hawrylczak, Ola Husarz, Rafał Adamczyk, Wojtek Kmita, Rozalka Krakowska, Basia Nowak, Martyna Pawłowska, Magda Radzik, Dawid Pijaj, Mateusz Pijaj, Paulina Taborek i Magda Tomczyk. Rekordziści są również w liceum. Zacząć wypada od maturzysty Marcina Kubańskiego, który 100% frekwencję na zajęciach szkolnych ma już od wielu lat. Dołączyli do niego w tym roku: Mateusz Ostalak, Edyta Poseł, Karol Świerc i Aneta Zawisz.
III. W ramach uczniowskiej samorządności młodzież podejmuje wiele ciekawych inicjatyw. Postanowiła na przykład zakupić własny laptop, na który to zakup gromadzi fundusze uzyskane ze sprzedaży wypiekanych przez siebie ciast, czy też organizowanych dyskotek. Uczniowie pełnią dyżury w czasie przerw, czym wspomagają nauczycieli czuwających nad bezpieczeństwem młodzieży. Prowadzą stałą akcję recyklingu z dużym powodzeniem. W ciągu kilku ostatnich miesięcy udało się zebrać ok. 2,5 tony surowców wtórnych.
Uczniowie wykazują dużą pomysłowość w przygotowaniu uroczystości szkolnych, zarówno w zakresie scenografii jak i programu artystycznego.
Ciekawą inicjatywą, która zdobywa nowych zwolenników jest wolontariat, przybierający coraz szersze formy. W ramach wolontariatu młodzież współpracuje z Domem Pomocy Społecznej w Będzinie oraz świetlicą profilaktyczną w Sławkowie.
Pani dyrektor Danuta Janik przekazała wszystkim uczniom wyrazy uznania za bardzo duże poszanowanie mienia szkolnego i poczuwanie się do roli gospodarza, a nauczycielom za zaangażowanie i wiele podejmowanych inicjatyw.
IV.Dzięki pomocy organu prowadzącego możemy realizować program DSD II w pierwszych klasach gimnazjum, który polega na realizacji rozszerzonego do 5 godzin tygodniowo nauczania języka niemieckiego. Kontynuacja programu w liceum pozwoli przygotować się do egzaminu z tego języka, przeprowadzanego przez komisję z Niemiec. Pozytywny wynik egzaminu umożliwi studiowanie na uczelniach niemieckich bez dodatkowych egzaminów językowych. Również dzięki wsparciu naszych władz realizowane są dwie innowacje pedagogiczne ?Warsztaty dziennikarskie? i ?Szkolne laboratorium chemiczne?. Finansowane są comiesięczne przejazdy uczniów do Aquaparku. Dzięki pomocy finansowej Burmistrza Miasta p. Małgorzaty Reczko, wykonany został baner reklamowy naszego liceum, a TKKF pomógł ufundować słodycze dla młodzieży z okazji Św. Mikołaja.
Zaangażowanie uczniów, nauczycieli i rodziców we wspólną sprawę powoduje to, ze szkoła dynamicznie się rozwija i ma uznane sukcesy nie tylko w najbliższym ,ale i szerokim środowisku. Stwarza bowiem doskonale warunki edukacyjne dla młodzieży.