21 stycznia 2009
Wyjazd na Uniwersytet Śląski
? Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia?
? czyli o wycieczce uczniów Zespołu Szkół na Uniwersytet Śląski
Normalna lekcja fizyki: czyli mnóstwo teorii, kilka wzorów i nie zawsze adekwatna ilość doświadczeń. I tu właśnie przychodzi nam z pomocą Zakład Dydaktyki Fizyki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Otóż, w naszej szkole corocznie organizowane są tam wyjazdy na prezentacje doświadczeń z różnych działów fizyki.
Na pierwszej części pokazu pani prowadząca zajęcia przypomniała nam zagadnienia związane z kinematyką. Wykonano wiele doświadczeń w których brali udział nasi uczniowie. Dominika Hawrylczak z kl.2c prezentowała nam zasadę bezwładności, wysuwając sprytnie plastikową podkładkę spod kulek, które wpadły do pojemników. W podobnym doświadczeniu Marta Piętka miała szybko wyciągnąć obrus spod naczyń na stole, lecz zawahała się i naczynia zostały rozbite /ale i tak zebrała duże brawa/.
Doświadczalnie udowodniono nam względność ruchu, czyli o tym że punkt widzenia zależy od punktu siedzenia, poruszając odpowiednio maskotkami ? znanym nam Tygryskiem i Kłapouchym. Na tym pokazie zobaczyliśmy między innymi ruch po okręgu, ruch jednostajny w rurce z cieczą oraz poznaliśmy działanie toru powietrznego, który buczał jak odkurzacz.
Druga część pokazów przeznaczona była na zagadnienia związane z aero- i hydrostatyką. Zobaczyliśmy jak działa ciśnienie w balonie położonym na równo wystających gwoździach, który obciążono prawie 10-cio kilogramową stertę książek. Bardzo zdziwiło nas to, że balon nie pękł. Natomiast nasz kolega Konrad Gacek z kl.3b poddał się doświadczeniu ? położył się na ?łożu fakira?, czyli leżał dłuższą chwilę /o zgrozo!/ na gwoździach, za co zebrał gromkie brawa. Na kolejnych pokazach zobaczyliśmy działanie maszyn prostych, jak pracuje pompa próżniowa wysysająca powietrze z półkul magdeburskich zrobionych z dwóch garnków, które nie dały się rozłączyć. Na zakończenie zajęć pani pokazała nam również jak można spłaszczyć metalowe puszki stosując prawa dotyczące cieczy i gazów.
Aby dalej poszerzać naszą wiedzę z innych dziedzin fizyki, planujemy kolejny wyjazd na UŚ już na wiosnę.
Justyna Kuprosz