Udział uczniów liceum w pokazach chemicznych
Święto liczby PI – 14 marca 2011 r.
Udział uczniów grupy biologiczno ? chemicznej w pokazach chemicznych.
W dniu 14 marca 2011r. z okazji święta liczby Pi uczniowie grupy biologiczno ? chemicznej naszego liceum uczestniczyli w festiwalu nauk ścisłych i przyrodniczych zorganizowanym na terenie Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Podczas tych obchodów wzięli oni udział w zwiedzaniu Zakładu Chemii i Technologii Środowiska, gdzie uczestniczyli w zajęciach warsztatowych pt. ?Chemia i efekty specjalne?.
W trakcie warsztatów zobaczyli pokaz ciekawych doświadczeń chemicznych wykorzystywanych w tworzeniu efektów specjalnych w filmach. Zobaczyli reakcje barwne oparte na procesach redox, procesach utleniania i redukcji jako reakcjach egzotermicznych zachodzących z wydzieleniem ciepła w formie płomieni lub innych efektów pirotechnicznych.
Następnie grupa biologiczno ? chemiczna oraz towarzyszący jej uczniowie z naszego gimnazjum obejrzeli ?Chemiczne żywioły?- pokaz poświęcony czterem żywiołom: ziemi, wodzie, powietrzu i ogniu.
Wykorzystując bogate możliwości eksperymentu pracownicy naukowi wydziału chemicznego zaprezentowali nam gwałtowne oziębienie klimatu, proces topnienia lodowców górskich, ruchy górotwórcze, tornada, gejzery, potoki lawy oraz powstawanie Ziemi i fajerwerki.
Wszystkie pokazy opatrzone zostały dokładnym komentarzem wygłoszonym przez wykładowców uniwersyteckich w formie ciekawego wykładu.
Święto liczby PI – 14 marca 2012 r.
Zajęcia i pokazy chemiczne w ramach obchodów święta liczby Pi.
W dniu 14 marca 2012r. podczas tegorocznych obchodów święta liczby Pi uczniowie grupy biologiczno ? chemicznej naszego liceum oraz ich koledzy z klasy I i II, podobnie jak w roku ubiegłym, uczestniczyli w festiwalu nauk ścisłych i przyrodniczych zorganizowanym na terenie Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Podczas tych obchodów wzięli oni udział w zwiedzaniu Wydziału Chemii, gdzie uczestniczyli w zajęciach pokazowych.
Zwiedzanie wydziału rozpoczęliśmy od Zakładu Chemii Organicznej gdzie zaprezentowano nam zestaw do destylacji z parą wodną oraz aparat Soxhleta. Następnie przeprowadzona została ekstrakcja różnych kolorowych substancji oraz olejków eterycznych np. ze skórek pomarańczy, a także pokazy destylacji pod zmniejszonym ciśnieniem.
W Zakładzie Chemii i Technologii Środowiska obejrzeliśmy krótki pokaz dotyczący ?Wybranych sposobów pozyskiwania oraz badania substancji pochodzenia naturalnego? ? obejmujący pokazy destylacji. Zwiedzaliśmy pracownie badań środowiskowych połączone z omówieniem informacji jakich dostarczają metody spektroskopowe, takie jak: EPR, NMR, UV.
Następnie obejrzeliśmy pokazy pt: ?Chemia i efekty specjalne? ? na których zademonstrowane zostały ciekawe doświadczenia chemiczne wykorzystywane do tworzenia efektów specjalnych w filmach. W trakcie pokazów zostały przedstawione reakcje barwne oparte na procesach redox oraz związane ze zmianą odczynu (pH) wybranych roztworów. Zaprezentowane zostały również procesy spalania i utleniania jako reakcje egzotermiczne z wydzieleniem ciepła w formie płomieni lub innych efektów pirotechnicznych. Wszystkie zjawiska fizykochemiczne zachodzące podczas doświadczeń zostały szczegółowo omówione w trakcie pokazu przez wykładowców zakładu.
W Zakładzie Chemii Ogólnej i Chromatografii dr Mieczysław Sajewicz zapoznał nas z chromatograficznymi metodami analizy chemicznej oraz metodami przygotowywania próbek do analizy chromatograficznej. W ciekawy sposób omówione i pokazane zostały na profesjonalnym sprzęcie następujące techniki chromatograficzne: chromatografia cienkowarstwowa, chromatografia gazowa, wysokosprawna chromatografia cieczowa, LCMS.
W Zakładzie Chemii Analitycznej uczestniczyliśmy w pokazowych zajęciach laboratoryjnych z zakresu chemii analitycznej, której zadaniem jest opracowywanie metod jakościowego i ilościowego określania składu chemicznego substancji, materiałów spotykanych w przyrodzie lub wytwarzanych przez człowieka. Analiza chemiczna tu wykonywana obejmowała zarówno analizę jakościową ? odkrywanie ?co znajduje się w badanej próbce?, jak również analizę ilościową, pozwalającą stwierdzić ?ile danego składnika znajduje się w próbce?.
Pokaz przybliżył uczniom szereg procesów i zjawisk chemicznych, pozwolił na obserwację m.in. reakcji wytrącania osadów o charakterystycznym zabarwieniu, powstawania barwnych roztworów, barwienia płomienia palnika wykorzystywane do identyfikacji substancji.
Wszystkie pokazy opatrzone zostały dokładnym komentarzem wygłoszonym przez wykładowców uniwersyteckich w formie krótkiego i ciekawego wykładu.