I edycja projektu
|
|
||
Zajęcia w ramach projektu |
Politechnika Śląska |
„Zobacz, Zbadaj, Zrozum”w Wiśle |
CERN |
W marcu 2009 r. ruszyła I edycja projektu ?Odkrywać nieznane, tworzyć nowe – program rozwijania zainteresowań fizyką”.
Zajęcia trwają 3 godziny w tygodniu – 2 godz. w pracowni fizycznej, 1 godz. w pracowni komputerowej – przygotowanie zajęć, opracowanie wyników zajęć, kontakt z innymi uczestnikami projektu. Na potrzeby projektu została utworzona platforma internetowa w oparciu o Moodle. Zawiera ona informacje niezbędne do prowadzenia zajęć – program, zadania do wykonania, słownik terminów fizycznych, informacje o grupach i nauczycielach prowadzących zajęcia, fora użytkowników, materiały szkoleniowe.
Uczniowie dwukrotnie uczestniczyli w zajęciach na Politechnice Śląskiej w Gliwicach. Wyjazd na uczelnię wyższą obejmował 2 godz. wykładów z pokazami doswiadczeń, 2 godz. zajęć laboratoryjnych, zwiedzanie uczelnianych pracowni fizycznych.
W ramach projektu uczniowie wzięli udział w konkursie ?Zobacz-Zbadaj-Zrozum? polegającym na zaplanowaniu i wykonaniu doświadczeń fizycznych przez dwuosobowe zespoły. Laureatkami konkursu zostały: Barbara Nowak, Laura Straś, Kaja Mirutko, Klaudia Pacia. Nagrodą w konkursie był wyjazd na 3 ? dniowe warsztaty do Wisły, na których uczennice zaprezentowały swoje doświadczenia.
W grudniu został przeprowadzony konkurs ?Warsztaty CERN?, gdzie nagrodą dla najwybitniejszych uczestników projektu jest udział w 7 – dniowych warsztatach w najbardziej znaczącej instytucji naukowej na świecie CERN w Genewie, połączonych ze zwiedzaniem Francji i Szwajcarii. W konkursie wzięło udział 1254 uczestników projektu. Laura Straś zajęła I miejsce w regionie i reprezentowała naszą szkołę w w/w warsztatach wśród 42 najlepszych uczestników projektu z całej Polski.
I edycja projektu została zakończona w lutym 2010. Nasza szkoła zajęła I miejsce w regionie wśród szkół gimnazjalnych i otrzymaliśmy laptop wraz z oprogramowaniem, rzutnik multimedialny z ekranem oraz zestaw do doświadczeń z magnetyzmu.