Zrealizowane projekty gimnazjalne w roku szkolnym 2011 / 2012
Bez przebaczenia?- wspomnienia ze stanu wojennego.
Pięcioosobowa grupa uczniów klasy 3b pod opieką nauczyciela historii mgr Tadeusza Pawłowskiego realizuje projekt edukacyjny pod hasłem „Stan wojenny – bez przebaczenia?”
W ramach realizacji projektu uczniowie brali udział w zajęciach prowadzonych przez pracownika Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach, dr Andrzeja Sznajdera, na temat „prawo stanu wojennego” (zajęcia odbyły się w siedzibie IPN-u w Katowicach).
Została zrealizowana wycieczka do Izby Pamięci KWK „Wujek” w Katowicach, gdzie uczniowie wysłuchali prelekcji Pana Jerzego Wartaka jednego z przywódców strajku na „Wujku” w dniach 13-16 grudnia 1981roku oraz obejrzeli film pt. „Czarne serca” poświęcony ofiarom pacyfikacji kopalni „Wujek” 16.12.1981r, w której zginęło dziewięciu górników.
Uczestnicy projektu przygotowali pytania ankietowe dotyczące stanu wojennego i przeprowadzili ankietę wśród mieszkańców Sławkowa. Wyniki ankiety zostaną przedstawione w Kurierze Sławkowskim.
13 grudnia 2011 roku, w trzydziestą rocznicę wprowadzenia stanu wojennego odbyła się w Zespole Szkół w Sławkowie akademia przygotowana przez uczestników projektu, na którą złożyły się: prezentacje multimedialne poświęcone stanowi wojennemu i poezja.
Zwieńczeniem projektu ma być planowana na maj br. wycieczka do Gdańska, w trakcie której uczniowie zwiedzą m.in. Muzeum „Solidarności” i złożą kwiaty pod pomnikiem poległych stoczniowców.
RECYKLING PODSTAWĄ OCHRONY ŚRODOWISKA
Projekt zbiórki surowców wtórnych w bieżącym roku szkolnym jest adresowany do wszystkich uczniów Zespołu Szkół i ma formę konkursu. Prowadzą go uczniowie klas trzecich gimnazjum pod okiem nauczyciela biologii – Bożeny Koczwary. Zbiórka surowców odbywa się w dwóch turach: I tura od września do grudnia, II tura od lutego do czerwca. W wyznaczonym miejscu na terenie szkoły przyjmowane są od uczniów surowce wtórne tj. makulatura – składowana do specjalnego kontenera, butelki plastikowe i zużyte baterie do specjalnie oznakowanych pojemników. Surowce te są przyjmowane raz w tygodniu, po zważeniu uczeń potwierdza podpisem w rejestrze dostarczoną ilość surowca.Po zakończeniu każdej tury zbiórki sporządzany jest ranking klas i ranking indywidualny ogłaszany na forum szkoły.
Na koniec roku szkolnego uczniowie z najlepszymi wynikami zbiórki są nagradzani.
Szkoła zgłosiła udział do konkursu EKO- Junior.
TEMATY PROJEKTÓW W ROKU SZKOLNYM 2011 / 2012