8 kwietnia 2018
Wycieczka do Szwajcarii
W dniach 4-8 kwietnia br. uczniowie Zespołu Szkół im. Jana Pawła II – gimnazjum i liceum wraz z uczniami z Sosnowca i ich opiekunem, uczestniczyli w wycieczce do Szwajcarii, której celem było zwiedzenie ośrodka naukowo – badawczego położonego na granicy Szwajcarii i Francji – CERN-u.
Pierwszego dnia – Niemcy.
W drodze do Szwajcarii zatrzymaliśmy się w Sinsheim – Muzeum Techniki i Samochodów. Jest to jedyne miejsce na świecie, gdzie można zobaczyć dwa niegdyś latające pasażerskie samoloty ponaddźwiękowe-TUPOLEWA TU-144 i CONCORDA Air France. Ponadto muzeum posiada bogatą kolekcję historycznych aut, motocykli, pojazdów wyścigowych i sportowych, lokomotyw, pojazdów użytkowych i wojskowych, a także silników i cylindrów.
Rozsmakowani widokiem motoryzacyjnych reliktów przeszłości ruszyliśmy ku przyszłości.
Po męczącej, ale wzbogaconej przepięknymi widokami podróży, przybyliśmy na nocleg do Ferney -Volarine we Francji, gdzie zatrzymaliśmy się w Hotelu F1.
Następnego dnia ? Genewa.
Miasto leży w północno-zachodniej części Szwajcarii nad Jeziorem Genewskim i rzeką Rodan.
Ogromne wrażenie zrobiły na nas: domowa góra Genewy – Mont Sal?ve, z której rozpościerał się malowniczy widok na miasto, pasmo Jury oraz Mont Blanc; symbol miasta ? Jet d’Eau – największa fontanna wyrzucająca wodę na 140 m wysokości; Starówka tętniąca życiem; Katedra Św. Piotra z panoramicznym, zapierającym dech w piersiach widokiem z wieży na miasto i jezioro. Podziwialiśmy również monumentalny Pomnik Reformacji znajdujący się naprzeciwko głównego budynku uniwersytetu oraz zegar kwiatowy, który stanowi idealne połączenie sztuki zegarmistrzowskiej i botanicznej.
Kolejnego dnia – CERN.
CERN to jeden z najważniejszych ośrodków naukowych w Europie. Jest to również jeden z największych akceleratorów na świecie-Wielki Zderzacz Hadronów. Instytut skupia naukowców z całego świata ,w tym także z Polski. Podczas zwiedzania budynku CERN-u poznaliśmy jego historię oraz obecne przeznaczenie, oglądaliśmy multimedialną wystawę Mikrokosmos, która wyjaśnia podstawowe zjawiska fizyki nuklearnej. Z kolei dzięki wystawie Wszechświat Cząstek odbyliśmy niepowtarzalną podróż w głąb świata cząsteczek.
Mieliśmy także okazję znaleźć się w miejscu, w którym przeprowadzany jest eksperyment o nazwie SHINE NA61. Tajniki tego skomplikowanego procesu badawczego odkrył przed nami dr hab. prof. UŚ Seweryn Kowalski, który jest Zastępcą Dyrektora Instytutu Fizyki ds. Nauki Uniwersytetu Śląskiego. Pan Seweryn Kowalski nie tylko objaśniał nam, na czym polega wspomniany eksperyment badawczy, ale dzięki niemu mogliśmy zwiedzić miejsce, w którym przeprowadza się wspomniany eksperyment. Poza tym pan Seweryn Kowalski towarzyszył nam podczas wycieczki, był naszym przewodnikiem i mentorem, a także pomógł zorganizować wycieczkę.
Ten wyjazd długo pozostanie w naszej pamięci, wycieczka nie tylko była bogata w doznania estetyczne, ale przede wszystkim wzbogaciła naszą wiedzę na temat różnych sposobów wykorzystywania energii jądrowej, a także celu poszukiwania cząstek elementarnych, które pozwolą nam zrozumieć, jak powstał Wszechświat.
Pragniemy bardzo serdecznie podziękować sponsorom naszego wyjazdu:
– firmie AVERBIT – integrator systemów informatycznych
– Integrated Solutions, która jest partnerem firm w cyfrowej transformacj
– Zakłady Górniczo-Hutnicze ?Bolesław? S.A w Bolesałwiu