5 listopada 2018
Wizyta klas trzecich gimnazjum w Auschwitz
5 listopada 2018 r. uczniowie klas trzecich gimnazjum zebrali się rano przed szkołą, by jechać na wycieczkę do Oświęcimia. Wczesną porą wszyscy byli jeszcze zaspani, ale w autokarze rozbrzmiały radosne rozmowy.
Gdy tylko zbliżyliśmy się do celu podróży, chichoty zaczęły cichnąć i zamieniać się w pełne szacunku milczenie. Brama prowadząca do Auschwitz wydawała się z zewnątrz zimna i, w jakiś zadziwiający sposób, złowieszcza. Ironiczny napis widniejący na bramie: ?Arbeit macht frei? ??Praca czyni wolnym? potęgował doznawane odczucia. Kiedyś ludzi przechodzących przez bramę czekała śmierć, która przychodziła do nich w różnych postaciach. Rozstrzelanie, zagazowanie, eksperymenty czy śmierć głodowa były najczęstszymi sposobami na pożegnanie się ze światem. To miejsce jest niewątpliwie największym cmentarzem ludzkiej zbrodni.
My, zwiedzający, byliśmy bezpieczni, a jednak czuliśmy niepokój, widząc druty kolczaste. Szliśmy cicho jakby w kondukcie żałobnym, oddając hołd pomordowanym. Wchodziliśmy do wnętrza więziennych bloków, które stały się niemymi świadkami niezliczonych ludzkich tragedii. Pomieszczenia były wypełnione zdjęciami ,rzeczami osobistymi więźniów: ubraniami, walizkami, okularami, butami, przedmiotami codziennego użytku. Przeraził nas rozmiar ludobójstwa.
W takiej chwili człowiek zastanawia się, jak to możliwe, że ludzie ludziom zgotowali to piekło na ziemi?
Kolejnym celem naszej wycieczki była oddalona o kilka kilometrów od Oświęcimia- Brzezinka.
Tutaj zobaczyliśmy krematorium oraz gruzy, pozostałości po innych krematoriach, które Niemcy wysadzili przed likwidacją obozu, by zatrzeć ślady zbrodni. Mogliśmy też zobaczyć wnętrze baraku, w którym trzymano kobiety i dzieci. Warunki, jakie stworzono więźniom do życia, uwłaczały ludzkiej godności.
Przejmujący obraz ludzkiej tragedii, bólu i cierpienia niewinnych na długo pozostanie w naszej pamięci. Auschwitz-Birkenau jest przestrogą i nauką o tym, do czego mogą doprowadzić nienawiść, brak tolerancji, rasizm i antysemityzm. Ta żywa lekcja historii odcisnęła piętno na każdym z nas. Zdaliśmy sobie sprawę z tego, że każdy człowiek powinien przynajmniej raz w życiu odwiedzić to miejsce, by pamiętać i nie zapomnieć, że ciąży na nas ogromna odpowiedzialność. Odpowiedzialność kolejnych pokoleń, aby historia nigdy się nie powtórzyła.