18 marca 2012
Wyjazd grupy DSD do Niemiec
Seminarium „Pracować fair”
w Bad Liebenzell w Badenii-Wirtenbergii.
W dniach 11-18.03.2012 r. odbyła się pierwsza część polsko-niemieckiego seminarium pt. ?Pracować fair?, organizowanego przez Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu, w którym wzięli udział uczniowie LO w ZS im. Jana Pawła II w Sławkowie. Adrianna Toporska, Patrycja Furgalska i Jarosław Mazur spędzili tydzień na południu Niemiec wraz z tamtejszą młodzieżą oraz kolegami z Kęt, realizując projekt poświęcony tematyce praw człowieka.
Siedemnaścioro młodych ludzi z Polski i Niemiec przez sześć dni mieszkało razem w zamku w górskim miasteczku Bad Liebenzell w Badenii-Wirtenbergii pod opieką trzech koordynatorek oraz dwóch praktykantek, które przygotowały i prowadziły ciekawe warsztaty. Oprócz teorii, uczniom zaproponowano zabawy integracyjne, które pozwalały na lepsze poznanie się, co ułatwiało późniejszą wspólną pracę, a przy tym dobrą zabawę. Młodzież została zapoznana z Powszechną Deklaracją Praw Człowieka, która była im pomocna w realizacji zadań np. w tworzeniu wizji pracy idealnej. Na koniec młodzi ludzie wykonali w mieszanych grupach reportaże podsumowujące ich wiedzę zdobytą podczas pobytu. Skupili się na tematach bezrobocia wśród młodzieży w krajach europejskich, dyskryminacji oraz warunkach pracy w Polsce i Niemczech. Najważniejszymi ich elementami były wywiady przeprowadzane ze specjalistami (przedstawiciele Związków Zawodowych czy dyrektor Domu dla Imigrantów), jak i rozmowy z przypadkowymi ludźmi spotkanymi na ulicy.
Jedną z atrakcji była wycieczka do Stuttgartu, gdzie zaplanowane było zwiedzanie Muzeum Porsche, natomiast w samym Bad Liebenzell mieści się jedna z najlepszych fabryk marcepanu w Europie, którą również odwiedzili młodzi ludzie. Czas wolny młodzież spędzała aktywnie ? głownie na pieszych wędrówkach po wzniesieniach wokół miasta, które umożliwiała ciepła i słoneczna pogoda, utrzymująca się przez cały tydzień.
Nie można powiedzieć, że zagadnienia dotyczące pracy były jedynym celem wyjazdu. Była to również możliwość zawiązania nowych przyjaźni oraz poznania innej kultury i języka. Trudności z porozumiewaniem się prawie nie było. Polacy dużo nauczyli się od Niemców, a i ci drudzy na pewno coś wynieśli ze spotkania z naszą młodzieżą. Stereotypy zostały obalone.
Pobyt w Niemczech okazał się bardzo udany, choć mógłby trwać dłużej. Przy pożegnaniu nie zabrakło łez smutku, które mówią same za siebie. Takie przedsięwzięcia są bardzo pożyteczne ? kształcą i otwierają człowieka na nowe i nieznane, są wyzwaniem i przygodą. Oby takich więcej. Nie możemy doczekać się drugiej części, która zaplanowana jest na wrzesień i będzie miała miejsce w Oświęcimiu.