14 marca 2012
Święto Liczby Pi
Byliśmy obecni na VI Święcie Liczby PI
W dniu 14 marca 2012r. podczas tegorocznych obchodów święta liczby ? uczniowie klas II oraz grupa uczniów z klasy I liceum, podobnie jak w roku ubiegłym, uczestniczyli w festiwalu nauk ścisłych i przyrodniczych zorganizowanym na terenie Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Część uczniów uczestniczyła w zajęciach z informatyki.
Podczas warsztatów uczniowie zgłębiali podstawy projektowania w PovRay’u. PovRay (Persistence of Vision Raytracer) czyli tzw. techniki rysowania światłem. Jest to darmowy program do tworzenia zadziwiająco profesjonalnej grafiki 3D. Pov Ray tworzy trójwymiarową grafikę o jakości porównywalnej z jakością zdjęć wykonanych cyfrowym aparatem. Takie efekty dostępne są dzięki zaawansowanym technikom zwanym ray-tracing (śledzeniem promienia).
Inna grupa w wykładach z astronomii i zajęciach praktycznych z fizyki.
Grupa biologiczno-chemiczna oraz ich koledzy z I i II klasy podczas tych obchodów wzięli udział w zwiedzaniu Wydziału Chemii, gdzie uczestniczyli w zajęciach pokazowych. Zwiedzanie wydziału rozpoczęli od Zakładu Chemii Organicznej gdzie zaprezentowano im zestaw do destylacji z parą wodną oraz aparat Soxhleta. Następnie przeprowadzona została ekstrakcja różnych kolorowych substancji oraz olejków eterycznych np. ze skórek pomarańczy, a także pokazy destylacji pod zmniejszonym ciśnieniem.
W Zakładzie Chemii i Technologii Środowiska obejrzeli krótki pokaz dotyczący ?Wybranych sposobów pozyskiwania oraz badania substancji pochodzenia naturalnego? ? obejmujący pokazy destylacji. Następnie zwiedzali pracownie badań środowiskowych połączone z omówieniem informacji jakich dostarczają metody spektroskopowe, takie jak: EPR, NMR, UV. Kolejnym punktem były pokazy pt: ?Chemia i efekty specjalne? ? na których zademonstrowane zostały ciekawe doświadczenia chemiczne wykorzystywane do tworzenia efektów specjalnych w filmach W Zakładzie Chemii Ogólnej i Chromatografii zapoznani zostali z chromatograficznymi metodami analizy chemicznej oraz metody przygotowania próbek do analizy chromatograficznej. W ciekawy sposób omówione i pokazane zostały na profesjonalnym sprzęcie następujące techniki chromatograficzne: chromatografia cienkowarstwowa, chromatografia gazowa, wysokosprawna chromatografia cieczowa, LCMS.
W Zakładzie Chemii Analitycznej uczestniczyli w pokazowych zajęciach laboratoryjnych z zakresu chemii analitycznej, której zadaniem jest opracowywanie metod jakościowego i ilościowego określania składu chemicznego substancji, materiałów spotykanych w przyrodzie lub wytwarzanych przez człowieka.
Wszystkie pokazy opatrzone zostały dokładnym komentarzem wygłoszonym przez wykładowców uniwersyteckich w formie krótkiego i ciekawego wykładu.
Bogatsi o nową wiedzę, doświadczenia i wrażenia wróciliśmy do naszej szkoły, by jeszcze przez jakiś czas cieszyć się losem licealisty, zanim tak naprawdę wkroczymy w dorosłość i rozpoczniemy dalszą naukę, kto wie może na jednym z odwiedzonych wydziałów?