10 lutego 2012
Wieczór Historyczny. Historia Kościoła Podwyższenia Krzyża Św. i Św. Mikołaja
,,Bez wiary potykamy się o źdźbło słomy,
z wiarą przenosimy góry,,
S?ren Kierkegaard
Tradycją stały się już wieczory historyczne organizowane w Zespole Szkół im. Jana Pawła II. Celem tych spotkań jest popularyzowanie wiedzy historycznej, dotyczącej głównie naszego miasta: tak ciekawej, a jednak nie zawsze znanej. Wybór tematu został zainspirowany prowadzonymi pracami renowacyjnymi w kościele parafialnym pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Sławkowie. Historia świątyni, ciekawostki architektoniczne, prace konserwatorskie, zabytkowe zasoby kościoła, były prezentowane przez profesjonalnych znawców, w oparciu o bogatą dokumentację fotograficzną.
Temat wieczoru okazał się bardzo interesujący dla szerokiego grona Sławkowian. Świadczyła o tym bardzo wysoka frekwencja.
Wśród licznych grona gości, mieszkańców Sławkowa byli przedstawiciele władz miasta z Przewodniczącym Rady Miasta panem Marianem Malickim oraz Zastępcą Burmistrza panem Markiem Ciepajem
Dopisali również goście spoza Sławkowa.
Przybyłych gości powitała pani dyrektor Danuta Janik podkreślając, że kościół jet od wieków źródłem wiary. Dzięki niej Polacy, a wśród nich Sławkowianie potrafili i potrafią nadal sprostać trudnym zadaniom co znajduje potwierdzenie w historii i współczesności, zgodnie ze słowami szwedzkiego filozofa stanowiącymi motto wieczoru ,,Bez wiary potykamy się o źdźbło słomy, z wiarą przenosimy góry.
Prelegentami wieczoru byli: gospodarz parafii, ks. Wojciech Kowalski, który wskazywał na bardzo ważną rolę sztuki w wyrażaniu treści i przeżyć religijnych, a jednocześnie na pewne kanony, bez których sztuka nie może aspirować do roli sakralnej.
Pani Katarzyna Dobrzańska konserwator dzieł malarskich prezentowała przebieg prac renowacyjnych, wzbogacony o szereg ciekawostek i wiedzy warsztatowej, nieznanej w szerszym kręgu odbiorców. Słuchacze mogli przekonać się, jak pieczołowicie bada się i analizuje każdy element odnawianej powierzchni, jak wiele wysiłku, czasem fizycznego wymagają prace renowacyjne.
Pan Zbigniew Matuszczyk znany w Sławkowie pasjonat i znawca lokalnej historii dzielił się swoją rozległą wiedzą na temat bogactwa i wartości architektonicznej i artystycznej zasobów kościoła, a także hipotezy dotyczące ich znaczenia i pochodzenia.
Pozostaje mieć nadzieję, że wśród licznie zebranych słuchaczy udało się naszym prelegentom zaszczepić podobne zainteresowania i pasje, aby uchronić od zapomnienia i doceniać bogactwo pozostawione przez poprzednie pokolenia.
Prezentacje zostały ubogacone nastrojową muzyką w wykonaniu duetu instrumentalnego panów: M. Mączki i M. Wierciocha.
Wszyscy goście mieli okazje obejrzeć również przygotowaną wystawę fotograficzną dokumentującą historię i współczesność kościoła parafialnego.