9 września 2011
Znaczenie Całunu Turyńskiego we współczesnym świecie
Wykład z wierną kopią Całunu Turyńskiego w Miejskim Ośrodku Kultury w Sławkowie.
Santa Sindone, czyli Święty Całun przechowywany w turyńskiej katedrze, to płócienne prześcieradło, w które zostało zawinięte umęczone ciało Jezusa Chrystusa przed złożeniem do grobu. To relikwia niezwykła, która jest czymś w rodzaju fotograficznej podobizny Jezusa po śmierci.
Historia Całunu jest fascynująca, a droga którą przebył długa ? od Azji do Europy. Ostatni właściciele ? dynastia sabaudzka przekazali Całun Janowi Pawłowo II. Odtąd Całun Turyński jest własnością każdego papieża, a tym samym Kościoła.
Replikę tej świętej relikwii przywiezioną z Rzymu, mieliśmy okazję oglądać podczas prezentacji połączonej z wykładem który przeprowadził ks. Dr Zbigniew Dudek.
Wysłuchaliśmy relacji o wynikach najnowszych badań nad Całunem prowadzonych nieustannie przez najwyższej klasy ekspertów medycyny sądowej, fizyków, fotografów, kryminologów, hematologów, historyków i teologów ? egzegetów. Wszyscy oni wnieśli fascynujące informacje z dziedzin, które reprezentują.
Badania te, liczne, drobiazgowe, z wykorzystaniem najnowszych osiągnięć techniki, potwierdzają autentyczność płótna grobowego Jezusa Chrystusa, jego wiek, skomplikowaną historię a nawet ewangeliczne opisy męki i śmierci Chrystusa.
Dla człowieka XXI wieku, domagającego się eksperymentalnego potwierdzenia każdej tezy, jest to niezwykły znak, pozostający tyle odkrytym, co tajemniczym.